Kalendář akcí Kraje Vysočina
  
  Přihlášení
 
Zpět

HŘÍCHY A HŘÍČKY NAŠÍ DOBY výtvarný humor Pavla Matušky

Název:HŘÍCHY A HŘÍČKY NAŠÍ DOBY výtvarný humor Pavla Matušky
Odkaz na událost:https://kalendar.kr-vysocina.cz/kalendar/detail/49668
Zkratka události:Pavel Matuška
Místo události:Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
Obec události:
Okres události:
Míra závaznosti události:Pro info
Popis:Pavel Matuška obohacuje naši výtvarnou humoristickou scénu již od počátku 80. let 20. století, kdy začal pracovat tzv. na volné noze a ihned se zařadil po bok skvělým kreslířům humoristům a karikaturistům, jako byli např. Adolf Born, Vladimír Jiránek či Vladimír Renčín nebo jsou Miroslav Barták, Jiří Slíva či Oldřich Jelínek. Publikoval v řadě novin a časopisů, léta přispíval do švýcarského humoristického časopisu Nebelspalter. Zúčastnil se celé řady mezinárodních humoristických soutěží, z nichž většinou odešel se ctí v podobě ceny či čestného uznání. Před dvaceti lety se začal čím dál více věnovat vedle kresby také malbě a řezbě. Za tuto dobu vznikla úctyhodná kolekce obrazů a soch, jež odkrývají humor, vtip a satiru v té nejvytříbenější podobě.

Charakteristickými rysy vtipu jsou humorná a úderná pointa, dvojsmysl, paradox a absurdita, tak popisuje tento pojem věda. Malby Pavla Matušky, které primárně naše výstava představuje, jsou realizovány přesně podle této vědecké poučky. Jsou to obrazy plné skrytých významů, slovních hříček a vtipných analogií na české i světové „dějinné“ události, které čekají na reakce diváka. Jeho malířské vyjádření vtipu vychází z ryze českého kontextu. Rád využívá nejrůznějších přesmyček a slovních hříček, na něž je čeština neobyčejně bohatá, jiné jeho obrazy předpokládají alespoň marginální znalost základních historických, literárních či zeměpisných reálií. Jak název napovídá, autor opravdu velmi rychle a trefně reaguje na aktuální dění současného světa, ať už se jedná o ekologickou či politickou krizi, společenskou reakci na hnutí #Me Too nebo naposledy o světovou pandemii. Jeho vtip je nakažlivý, nekonečný, nikdy však vulgární. Vždy svérázně staví humor do pozice sebereflexe, ať už vlastní či národní, řídě se přitom základní poučkou hlásající, že „humor je spásou světa“.

Autor většinu svých obrazů maluje akrylovými barvami na plátno nalepené na sololitovou desku. Svým výtvarným pojetím, výrazem a konceptem, typickým spíše pro olejomalby, nám připomíná bravurní plátna ze světových galerií. Výstavu doplňuje i několik plastik z lipového dřeva, které jen dokládají, nejen jak široký je autorův výtvarný záběr, ale i v jakém materiálu je možné humor realizovat. Výsledná podoba těchto plastik nenechá nikoho na pochybách, že Pavel Matuška je hrdým nositelem jedinečné třebechovické řezbářské a betlémářské tradice.
Klíčová slova:Pavel,Matuška,,humor,,výstava
Kontaktní osoba:Mgr. Daniela Růžičková
Odkaz:https://www.galeriehb.cz/cs/vystavy/archiv/1111-pavel-matuska
Přílohy:16207072777564-matuska-plakat-uprava-maly.jpg

Termín:Od: 01.04.2021 Do: 27.06.2021 - Celodenní událost

Cílová skupina:Média
PO - cestovní ruch
PO - kultura
PO - školství
Veřejnost

Druh události:Kulturní akce

 


Zpět
Filtr událostí
Název události
Cílová skupina
Druh události
Datum konání od
Datum konání do
Přihlašovací jméno:
Heslo:

 
Uživatelská příručka    OpenData - Veřejný kalendář Kraje Vysočina